Współczesny rynek pracy m.in. w branży budownictwa, nieruchomości i energetyki jest niezwykle konkurencyjny. Taka sytuacja wymusza konieczność merytorycznego przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej. Skarbcem wiedzy na temat pracodawcy i oczekiwań okazuje się ogłoszenie rekrutacyjne. Dzięki naszym wskazówkom oferta pracy będzie stanowiła dla Ciebie świetne narzędzie w procesie szukania pracy.
Oferta pracy jest swego rodzaju ogłoszeniem, w którym zazwyczaj znajduje się szereg informacji wskazanych przez pracodawcę, szukającego wymarzonego pracownika.
Na rynku pracy przyjęły się już standardowe schematy, co ogłoszenie rekrutacyjne powinno zawierać. W ofercie znajdziemy:
Zazwyczaj powyższe elementy są przedstawione w poszczególnych częściach lub sekcjach w ogłoszeniu o pracę. Finalna forma ogłoszenia i objętość treści mogą różnić się w zależności od preferencji pracodawcy.
Biorąc pod uwagę charakter informacji, można przyjąć więc, że ogłoszenie jest swego rodzaju formą określającą nie tylko wymagane kwalifikacje i wymagania, lecz również wizerunek firmy i specyfikę pracowników w niej zatrudnionych.
Specjaliści z zakresu doradztwa rekrutacyjnego jasno wskazują, że oferta pracy nie powinna być wyłącznie traktowana jako zlepek informacji, określających oczekiwania pracodawcy. Takie podejście jest jak najbardziej słuszne, ponieważ to prawdziwy skarbiec wiedzy. W ofercie należy zwrócić uwagę na informacje tj.:
Oferta pracy nie tylko pozwala wyrazić potrzeby pracodawcy. Dzięki ofercie możesz w łatwy sposób sprawdzić, czy nie kryją się za nią potencjalne zagrożenia. Liczne „haczyki” można rozpoznać po banalnych sformułowaniach zawartych w ogłoszeniach. Najpopularniejsze zwroty, które powinny budzić czujność to:
Wskazane określenia oczywiście mogą się znaleźć w ogłoszeniach wystosowanych przez renomowane firmy, które mają jedynie ubarwiać stylistycznie propozycję współpracy. Jeśli jednak masz do czynienia z ofertą, w której znajduje się duża liczba ogólników, a nazwa firmy jest tajemnicą, to powinien być dla ciebie sygnał świadczący, że prawdopodobnie pracodawca chce ukryć pewne niedogodności.
Ogłoszenie rekrutacyjne jest znakomitą bazą informacji, pozwalającą dostosować dokumenty aplikacyjne, tak aby już od pierwszych chwil zainteresować przyszłego przełożonego do zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną. W wielu przypadkach pracodawcy mający do czynienia z dużą liczbą podań aplikacyjnych weryfikują dostarczone dokumenty w zaledwie kilka sekund. To bardzo mało czasu, aby przykuć jego uwagę i zaznaczyć swoją pozycję na rynku pracy. Uwzględniając konkretne informacje na temat kwalifikacji i umiejętności, które zostały przywołane w ogłoszeniu, zwiększasz swoją szansę na przejście do kolejnego etapu rekrutacyjnego.
Według różnych firm badających rynek pracy polscy pracownicy statystycznie potrzebują około 3 miesięcy na znalezienie pracy. W tym czasie osoba szukająca satysfakcjonującej posady weryfikuje wiele ogłoszeń pracy. W czasie tego procesu warto zwrócić uwagę na najczęściej pojawiające się słowa kluczowe w ogłoszeniach rekrutacyjnych na danych stanowiskach.
Powtarzające się wymagania pracodawców w kwestii doświadczenia, umiejętności, kwalifikacji i pożądanych cech osobowości należy traktować jako wskazówki, „co w trawie piszczy” w konkretnej branży i specjalizacji. Dzięki takiej analizie ogłoszeń osoba szukająca pracy, na przykład w branży architektury i projektowania branżowego może dowiedzieć się na przykład, jakie programy służące do projektowania są obecnie wykorzystywane przez biuro architektoniczne i w ramach jakiej umowy realizowana jest współpraca.
Rzetelna analiza każdej informacji w ogłoszeniu pozwala również odpowiednio przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej. Przygotowując się do spotkania z potencjalnym pracodawcą, warto przeanalizować w ogłoszeniu, jakie wymagania i kwalifikacje są najważniejsze na aplikowane stanowisko oraz jakie wartości ceni sobie zatrudniający.
Podkreślenie podczas rozmowy rekrutacyjnej najistotniejszych cech, umiejętności miękkich i kwalifikacji, które są oczekiwane i pożądane przy danym stanowisku, może zadecydować o przyjęciu do pracy.
Bez względu o jakie stanowisko się ubiegasz, przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej. Pracodawcy cenią sobie kandydatów wysyłających zwięzłe dokumenty aplikacyjne, które precyzyjnie przedstawiają kwalifikacje i umiejętności oraz merytoryczne przygotowanie do spotkania rekrutacyjnego. Analizując ofertę pracy zgodnie z naszymi wskazówkami, bez wątpienia osiągniesz sukces. Powodzenia.