Napisanie pierwszego CV to wyzwanie, przed którym staje każdy młody człowiek, chcący wejść na rynek pracy. Jak napisać swoje pierwsze CV? Zadanie jest trudne szczególnie, gdy nie masz jeszcze żadnych doświadczeń. Jednak nawet jako początkujący, możesz napisać atrakcyjne CV. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad.
Pierwsze pytanie jakie pojawia się w głowie to co warto umieścić w CV? Jeśli jesteś studentem lub absolwentem, twoje doświadczenia zawodowe mogą być dość nikłe i często rozproszone, takie jak np. opieka nad dziećmi i korepetycje.
Ale bez paniki. Można napisać poprawne i skuteczne CV. Trzeba tylko pamiętać o kilku kwestiach.
Aby napisać swoje CV, zacznij od klasycznego planu, który powinien zawierać następujące sekcje:
Zamiast pisać „CV” lub „resume” na górze, możesz zamieścić krótki opis, który poinformuje rekrutera (lub dział HR) o tym, czego szukasz. Określ, czy szukasz stażu, pracy letniej lub dorywczej, umieszczając okres dostępności poniżej. Jeśli szukasz swojej pierwszej pracy, wskaż, jakie zadania Cię interesują lub jakie umiejętności posiadasz.
Jeśli nie masz dużego doświadczenia, musisz potrafić wyeksponować nie tylko staże, ale także działania i projekty pozaszkolne, w których brałeś udział.
Pokaż tylko te doświadczenia i zadania, które mają sens w odniesieniu do pracy, której szukasz. Na przykład, jeśli Twoim celem jest staż w dziale marketingu lub stanowisko kierownicze, wszystko, co podkreśla, że wiesz, jak pracować w zespole jest interesujące.
Jeśli twój cel to firma zbliżona do inicjatyw społecznych, udział w akcjach humanitarnych, doświadczenie w wolontariacie może być na plus „+”. Jeśli chcesz ubiegać się o stanowisko w firmie architektonicznej, warto wspomnieć o swojej praktyce w firmie budowlanej.
Z kolei, nie ma sensu wspomnieć o drobnych pracach typu sprzedaż w „food truckach” lub opieka nad dziećmi – jeśli ubiegasz się o staż w dziale informatyki. Celem nie jest, aby umieścić maksimum informacji w swoim CV, ponieważ może to uniemożliwić prawidłowe odczytanie Twojego wizerunku.
Aby dobrze wybrać umiejętności, postaw się w miejscu firmy, do której aplikujesz: co może ich zainteresować? Jakie są ich oczekiwania na tym stanowisku? Jeśli odpowiadasz na ogłoszenie, zwróć uwagę na wymagane umiejętności. Następnie zastanów się, jakie elementy twojego życia, mogłyby świadczyć o tych cechach i umiejętnościach. Nie skupiaj się tylko na szkole: pomyśl również o tym, co robiłeś w swoim życiu.
Sekcja „umiejętności” jest bardzo ważna dla rekrutera i może spowodować, że to Ty wyróżnisz się bardziej wśród innych kandydatów posiadających takie same kwalifikacje.
Możesz to zrobić przez wskazanie poziomu językowego (najlepiej przy użyciu kodu Europejskiego od A1 do C2) lub Twoje umiejętności posługiwania się narzędziami biurowymi i informatycznymi. Każdy zawód posiada specjalistyczne oprogramowanie w swojej dziedzinie. Jeśli je znasz, napisz o nich.
Jeśli posiadasz większe umiejętności cyfrowe, takie jak tworzenie stron internetowych lub obrazów 3D, warto o nich wspomnieć, ponieważ firmy mogą być nimi zainteresowane.
W żadnym wypadku nie wolno zapominać o swoich obowiązkach i odpowiedzialności (bez względu na to czy były małe czy duże): w harcerstwie, w stowarzyszeniach, klubach sportowych, organizowaniu wyjazdów lub projektu humanitarnego.
Pracodawcy bardzo doceniają zdolność do pracy zespołowej, podejmowanie inicjatyw, a w szczególności branie na siebie odpowiedzialności. Pomyśl o tym, wypełniając sekcję „zainteresowania” lub „Hobby”.
Bądź przygotowany, aby opowiedzieć o tym w rozmowie z pracodawcą!
Jesteś poproszony o swoje CV, ale w rzeczywistości, musisz mieć kilka życiorysów – w zależności od celu, jaki chcesz osiągnąć. Na przykład, nie będziesz miał tego samego CV, jeśli ubiegasz się o szkolenie lub staż lub aby zostać „korepetytorem”.
Do uzyskania stażu, będziesz podkreślać swój program szkolny, specjalizacje, znajomość języków, podczas gdy dla stanowiska korepetytora będziesz kłaść większy nacisk na swoje doświadczenie w pracy z grupami dzieci lub młodzieży.
Podobnie, w zależności od firm lub stanowisk pracy, na które aplikujemy, musimy „przerobić” swoje CV, dodać kilka doświadczeń i usunąć inne, wspomnieć o niektórych hobby lub umiejętnościach.
Twoje pierwsze CV nie jest ostatnie. Przygotuj się dobrze, aby je napisać i staraj się je aktualizować wraz z nowymi umiejętnościami i nabytymi kompetencjami.