Rozmowę kwalifikacyjną można uznać za okazję do „sprzedania się” potencjalnemu pracodawcy. Przygotowanie do niej wymaga znacznie większego wysiłku niż tylko znalezienie w Google listy typowych pytań zadawanych w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.
Aby odnieść sukces musisz zrobić świetne pierwsze wrażenie: zadbać o wygląd (bez wygniecionych koszul!), posiadać dużą wiedzę na temat potencjalnego pracodawcy oraz oczywiście dokładnie wiedzieć, jak przekonać rozmówców, że idealnie pasujesz na to stanowisko.
Poniżej znajdziesz 7 istotnych wskazówek dotyczących przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej.
Zbadaj firmę przed rozmową kwalifikacyjną. Wskazówka ta znajduje się na samej górze listy, ponieważ posiadanie wiedzy na temat organizacji jest absolutnie krytyczne dla odniesienia sukcesu. Być może właśnie to będzie Twoim najważniejszym wyróżnikiem na tle innych kandydatów.
Jeśli jesteś wysoce zdeterminowany otrzymaniem tego stanowiska poświęć kilka godzin, aby dowiedzieć się wszystkiego o firmie – z jak największej liczby źródeł. Rozmawiaj ze znajomymi, czytaj aktualne informacje prasowe i oczywiście spędź trochę czasu w Google. Zacznij od przeczytania firmowego bloga i strony na Facebooku. Twitter może być również doskonałym źródłem informacji, ponieważ można zobaczyć, o czym mówi firma i jej pracownicy.
Najważniejsze kwestie, które powinny być w kręgu Twoich zainteresowań to: historia firmy, oferta, model biznesowy, zespół zarządzający, pozycja na rynku etc. Zbadaj kulturę firmy, dzięki czemu będziesz mieć wyobrażenie o osobowości firmy, a także o wartościach które ceni. Bez względu na to, jak dobra wydaje się praca, ważne jest, aby pasować do kultury firmy i wyznawać podobne wartości.
Nawet jeśli posiadasz duże doświadczenie w prowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych poświęć czas na wnikliwe przemyślenie, jakie umiejętności, osiągnięcia i postawy będą najbardziej odpowiadały Twoim rozmówcom.
Skorzystaj z opisu stanowiska pracy opublikowanego przez pracodawcę w ogłoszeniu. Zawiera ono opis kwalifikacji, cech i doświadczenia, których poszukuje pracodawca u idealnego kandydata. Im bardziej możesz dostosować się do tych szczegółów, tym bardziej pracodawca będzie mógł zobaczyć, czy masz pożądane kwalifikacje.
Następnie utwórz listę swoich zasobów/atutów (ok. dziesięciu), które pasują do wymagań stanowiska. Mogą to być umiejętności, cechy, certyfikaty, doświadczenie, kwalifikacje zawodowe, zdolności, wiedza etc. W trakcie rozmowy będziesz mógł powoływać się na te atuty, wyjaśniając pracodawcy, dlaczego doskonale pasujesz do tej roli. Przygotuj również konkretne przykłady z poprzednich doświadczeń zawodowych, które pokazują, że posiadasz te cechy.
W ten sposób, jeśli osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną zada Ci pytanie behawioralne, prosząc o opisanie konkretnej sytuacji, w której zademonstrowałeś określoną umiejętność lub zdolność, będziesz gotowy do odpowiedzi.
Chociaż nie będziesz w stanie przewidzieć każdego pytania, które zostanie zadane podczas rozmowy kwalifikacyjnej, istnieje kilka typowych pytań, na które możesz zaplanować odpowiedzi.
Kandydaci mają często problemy z odpowiedzią nawet na proste pytania typu: „proszę opowiedzieć mi o sobie”, „jaka jest Pana/Pani największa słabość?”, „dlaczego mamy Pana/Panią zatrudnić”, „gdzie się Pan/Pani widzi za 5 lat?” itp.
Najwięcej czasu przed rozmową spędź jednak nie na dociekaniu konkretnych pytań, ale na refleksji nad chronologią swojej dotychczasowej kariery. Kiedy znasz swoją historię od podszewki, znacznie łatwiej jest zastosować przykłady do prawie każdego pytania, jakie usłyszysz podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie zapomnij o liczbach! Znalezienie pewnych wymiernych danych: liczb, procentów lub kwot, które możesz podać wymieniając swoje obowiązki i osiągnięcia uwiarygodni Twoje kompetencje i sukcesy.
W odpowiedzi na „proszę przeprowadzić mnie przez Pana/Pani CV” bądź „proszę opowiedzieć mi o sobie” wiele osób recytuje suche dane zawarte w dokumentach aplikacyjnych. To nudne i mało angażujące. Zamiast wymieniania wszystkich zadań, które miałeś i tego, co zrobiłeś w przeszłości, pomyśl o wspólnym mianowniku, który łączy wszystkie twoje doświadczenia. To właśnie on ożywi Twoją historię i sprawi, że naprawdę wyróżnisz się na tle innych kandydatów.
Dobrym pomysłem jest przygotowanie dobrego „elewator pitch”, który zwięźle opisuje, kim jesteś, co robisz i czego chcesz.
Podobnie jak przemówienia publiczne, przeprowadzanie wywiadów jest najlepszym sposobem na złagodzenie niepokoju i poprawę pewności siebie. Praktyka może być żmudna, ale wielokrotne doświadczanie procesu rozmowy kwalifikacyjnej sprawi, że poczujesz się bardziej komfortowo i zrobisz dobre wrażenie.
Można również ćwiczyć w warunkach domowych. Pamiętaj jednak, że samo odpowiadanie na pytania jedynie w swojej głowie to nie to samo, co udzielanie jej na głos. Dlatego patrz w lustro i głośno odpowiadaj na pytania. Świetnym rozwiązaniem jest ćwiczenie z członkiem rodziny bądź przyjacielem, który może podzielić się z Tobą szczerą opinią. Poproś ich, aby powiedzieli, co możesz poprawić: od treści po ton i maniery. Przeprowadzaj próbne wywiady tak często, jak tylko możesz.
Nie ucz się jednak odpowiedzi na pamięć – nikt nie chce zatrudnić kogoś, kto wydaje się wyćwiczony i działa jak robot.
Język ciała mówi wiele o Tobie, ponieważ rozmówca automatycznie zwraca dużą uwagę na komunikację niewerbalną. Zwróć szczególną uwagę na swój uśmiech, uścisk dłoni i krok.
Na przykład słaby uścisk dłoni wskazuje na brak autorytetu. Odwrócone spojrzenie sygnalizuje nieufność lub brak zainteresowania. Możesz wykazać się asertywnością, siedząc prosto i pochylając się lekko do przodu na krześle.
Utrzymuj kontakt wzrokowy z rozmówcą bez narzucania się, ponieważ wpatrywanie się w kogoś może tę osobę onieśmielić lub też wrogo nastawić.
Przez rozmową możesz ćwicząc swój język ciała, aby prezentować pewność siebie, mocny głos i przyjazny, otwarty język ciała. Chociaż mogą one przyjść Ci naturalnie, możesz również chcieć spędzić czas na ich przetestowaniu z zaufanymi przyjaciółmi, rodziną lub przed lustrem.
Wielu pracodawców ceni kandydatów, którzy zadają przemyślane pytania dotyczące firmy i stanowiska. Dlatego przed rozmową warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie kilku pytań do osoby przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną, które pokazują, że zbadałeś firmę i jesteś dobrze zorientowany na stanowisku.
Oto kilka przykładów pytań, które możesz zadać:
– Jakie wyzwania stoją przed Firmą?
– Gdzie widzisz firmę za 5 do 10 lat?
– Co robili poprzedni pracownicy na tym stanowisku?