Na współczesnym rynku pracy, proces przyjęcia nowego pracownika do firmy, znany jako onboarding, jest kluczowym aspektem, który może mieć istotny wpływ na rozwój przedsiębiorstwa. Jednym z elementów, które mogą sprawić, że ten proces stanie się niezapomnianym doświadczeniem jest welcome pack.
W teorii to wszystko brzmi pięknie, jednak czy welcome boxy są nadal zasadne w czasach spowolnienia gospodarczego i inflacji, które zmuszają firmy do cięcia wszelkich kosztów? Dlaczego rezygnacja z welcome packów może przynieść więcej szkód i lepiej szukać redukcji kosztów operacyjnych w innych obszarach?
Onboarding to proces, który ma kluczowe znaczenie dla pracowników na początku ich drogi w nowej firmie. Rozpoczęcie nowej pracy to zawsze stresogenny czas, a dobrze zorganizowany onboarding jest świetnym wsparciem mentalnym dla zatrudnionego. Jak zatem go dobrze wykonać?
To złożony proces wymagający wielu działań, ale skupmy się na tym wspomnianym elemencie, którym jest pakiet powitalny. Zanim pracownik będzie w stanie ocenić jakość wdrażania go do organizacji liczyć się będzie pierwsze wrażenie. Ono często determinuje jego nastawienie. Najlepszą strategią jest zatem podarowanie mu właśnie welcome packa. Ten bagatelizowany przez wielu upominek może przekształcić nowego pracownika w zaangażowanego członka zespołu.
Z tego powodu welcome boxy pełnią tu istotną funkcję, ponieważ pomagają pracownikom szybko zintegrować się z nowym środowiskiem pracy. Dzięki nim osoby zatrudnione czują, że są mile widziani i że ich obecność jest doceniana. Taki gest nie tylko ułatwia im rozpoczęcie pracy, ale także pozytywnie wpływa na ich późniejsze zaangażowanie, produktywność i lojalność wobec firmy, co w dalszej perspektywie czasu wpływa na rozwój firmy.
Welcome pack lub welcome box, w Polsce znany również jako zestaw powitalny jest integralną częścią procesu onboardingu. To forma, która pozwala nie tylko przekazać niezbędne narzędzia potrzebne do pracy nowemu pracownikowi, ale również budować z nim dobre relacje już na samym początku współpracy.
Zestawy powitalne mogą przybierać różne formy. Zazwyczaj zawierają urządzenia, takie jak laptop czy telefon służbowy. Często można w nich znaleźć również list powitalny od właściciela lub członków zarządu firmy, a także produkty firmowe w formie imiennych koszulek, plecaków, długopisów, zawieszki na klucze czy kubków z logo. Zwłaszcza ostatnie przedmioty sprawiają, że pracownik czuje się częścią zespołu.
Taka praktyka jest stosowana w wielu polskich firmach, zwłaszcza tych działających w sektorze technologicznym, finansowym, marketingowym czy konsultingowym, w których przedsiębiorstwa konkurują ze sobą, aby przyciągnąć najlepszych pracowników, zapewniających sukcesy.
Pracodawcy, którzy decydują się na podarowanie welcome packa z firmowymi gadżetami, mogą być pewni wielu korzyści. Po pierwsze, nowy pracownik, odczuwający przynależność do zespołu jest bardziej efektywny i produktywny, co może bezpośrednio przełożyć się na świadczenie przez niego usług o wyższej jakości.
Po drugie, paczka powitalna buduje od początku lojalność pracownika, która potem należycie pielęgnowana w konsekwencji likwiduje problem rotacji. Przekłada to się na oszczędności związane z rekrutacją i szkoleniami dla kolejnych, nowych pracowników. Po trzecie, zadbanie o pierwsze wrażenie pozytywnie wpływa na reputację firmy na rynku pracy, co z kolei pozwala przyciągnąć najlepszych pracowników, ceniących sobie dobre warunki pracy i dobrą atmosferę.
Powyższe argumenty jasno wskazują, że nawet w czasach spowolnienia gospodarczego i wysokiej inflacji, inwestycja w wykonanie paczki powitalnej jest korzystna również dla samych pracodawców. Wymiernych korzyści w postaci zwiększonej produktywności i zadowolenia pracowników, tworzenia renomy firmy z całą pewnością nie należy rezygnować z przyczyn obcięcia kosztów.
Decyzja o rezygnacji z welcome packów w celu obniżenia kosztów może wydawać się sensowna na pierwszy rzut oka. W końcu organizacja zestawów powitalnych generuje konieczność wydawania kolejnych środków finansowych, które można by przeznaczyć na inne cele.
Takie podejście jest jednak krótkowzroczne. Dlaczego? Pracodawcy, myśląc w taki sposób, nie biorą pod uwagę długoterminowych korzyści, jakie niesie za sobą inwestycja w welcome packa. Rezygnacja z welcome boxów może spowodować, że relatywnie niewystarczające zaangażowanie nowych pracowników uruchomi stopniowo lawinę odroczonych konsekwencji. Wliczając w to nawet niepożądaną rotację wykwalifikowanego personelu, a także osłabienie pozycji rynkowej firmy w kontekście PR.
W rezultacie wyższymi kosztami związanymi z rekrutacją i szkoleniem nowych pracowników. Paradoksalnie rezygnacja z welcome packów może zatem zwiększyć koszty operacyjne niż je zmniejszyć.
Zrozumienie, jak efektywnie zarządzać kosztami operacyjnymi odgrywa istotną rolę w sukcesie każdego przedsiębiorstwa. Chęć podjęcia działań, mających na celu redukcję kosztów w czasach spowolnienia gospodarczego i największej od dziesięcioleci inflacji, wydaje się naturalnym, mądrym działaniem.
Jednak warto zastanowić się, gdzie te cięcia budżetowe przeprowadzić. Z pewnością istnieją inne, znacznie lepsze praktyki biznesowe, które mogą przynieść większe oszczędności, niż rezygnacja z welcome packów. Poniżej przedstawiamy rozwiązania, które pozwalają wygenerować dużo większe oszczędności niż rezygnacja z podarowania paczki powitalnej.
Chcąc obniżyć koszty operacyjne, warto zastanowić się nad outsourcingiem zadań niskiej wartości dodanej. Mowa tutaj o przeniesieniu zadań, które nie są kluczowe z perspektywy danego przedsiębiorstwa do podwykonawców (zewnętrznych firm). W rezultacie takie działanie może przynieść znaczne oszczędności. Usługi takie jak obsługa klienta, księgowość czy IT mogą być taniej oraz efektywniej zrealizowane przez specjalistyczne firmy.
Kolejnym działaniem, prowadzącym do redukcji kosztów może być optymalizacja procesów. Przeanalizowanie i usprawnienie istniejących procesów w firmie może przyczynić się do zwiększenia efektywności oraz obniżenia kosztów. Dobra analiza pozwala znaleźć słabe punkty, które są warte wyeliminowania. Nie zapominajmy przecież, że we współczesnych czasach, w których są dostępne różne technologie każdy proces lub element danego procesu, od sprzedaży po produkcję może zostać zautomatyzowany lub usprawniony.
Od kilku lat w polskim budownictwie, także tym komercyjnym zwraca się uwagę na efektywność energetyczną budynków, która może zostać poprawiona przez wdrożenie odnawialnych źródeł energii. Założenie na przykład paneli fotowoltaicznych na dachu siedziby firmy może przynieść długookresowe oszczędności w postaci mniejszego zużycia energii, a co za tym idzie mniejszych kosztów operacyjnych.
Wymieniając różne sposoby, pozwalające obniżyć koszty operacyjne przedsiębiorstwa, nie sposób nie wspomnieć o elastycznych formach pracy. Powszechnie już stosowany w Polsce model pracy zdalnej może przynieść oszczędności związane z utrzymaniem biura i zwiększyć produktywność pracowników.
Podsumowując, welcome boxy jako narzędzie onboardingu są kluczowymi elementami strategii HR, które pomagają firmom przyciągnąć, a następnie zatrzymać wykwalifikowanych pracowników.
Oczywiście obecne warunki gospodarcze tworzą nieustającą presję na firmach, aby obniżać koszty operacyjne, jednakże długookresowe korzyści, wynikające z inwestowania w pracowników w omawiany w tym artykule sposób, jasno wskazują, że nie warto z nich rezygnować. Jeśli pracodawca zdecyduje się na oszczędności w tym miejscu, to rezygnacja z dobrego otwarcia, budowania pozytywnego nastawienia, całego mechanizmu PR. W efekcie firma takim zabiegiem może więcej stracić niż zyskać.
Tym bardziej że istnieje wiele innych sposobów, które mogą pomóc firmom obniżyć koszty bez konieczności pozbywania się odpowiedniego otwarcia w początkowym etapie zatrudnienia.
Na współczesnym rynku pracy firmy, chcące być lepsze od konkurencji powinny oferować pracownikom nie tylko odpowiednie wynagrodzenie, lecz również pozytywne bodźce oraz możliwość rozwoju. Stosowanie narzędzi tj. welcome packów, mogą pomóc firmom osiągnąć ten cel.
Dlatego, zamiast rezygnować paczek powitalnych, lepiej poszukać innych, bardziej efektywnych sposobów na obniżenie kosztów, które nie wpłyną już na samym początku negatywnie na doświadczenie nowych pracowników. Warto pamiętać, że zadowolony i zaangażowany pracownik to najcenniejszy zasób każdej firmy.