Assessment Center jest ważną, jednak często bardzo stresującą częścią procesu rekrutacji. Przyjmuje się, że staranne przygotowanie przyczynia się co najmniej w 50% do odniesienia sukcesu w trakcie Assessment Center. Jest to możliwe, dzięki obniżeniu poziomu stresu występującego często w sytuacjach „bycia ocenianym” oraz szybszego dostosowania się do poszczególnych ćwiczeń. Tak więc, przygotowując się do AC zwiększasz swoje szanse na sukces!
Zaproszenie na sesję AC zwykle zawiera informacje na temat procesu oceny zintegrowanej. Warto przeanalizować je i zastanowić się z jakimi zadaniami możemy mieć do czynienia w trakcie sesji oceny. Bardziej chodzi tu o poszerzenie swojej wiedzy na temat typów zadań i ich przebiegu niż o przygotowanie konkretnych rozwiązań, co zresztą jest raczej bezcelowe, ponieważ nie znamy na tym etapie treści ćwiczeń. Zachęcamy również, aby nie czynić żadnych założeń co do oczekiwań asesorów, ponieważ nawet najbardziej oczywiste sytuacje podczas sesji Assessment Center mogą dotyczyć badania zupełnie nieoczywistych kompetencji.
Są jednak pewne umiejętności, które warto doskonalić przed AC. Należą do nich umiejętności komunikacji. W zasadzie każdy projekt obejmuje zadanie, w trakcie którego musisz przeprowadzić prezentację. Może to być krótka informacja o sobie, albo bardziej złożona na złożone tematy natury biznesowej. Posiadając wysoko rozwinięte umiejętności prezentacji zademonstrujesz się jako osoba swobodna, pewna siebie i profesjonalna.
Poćwicz również testy. Podczas sesji możesz spotkać się z testami psychometrycznymi. Przerób wcześniej kilka przykładów różnych testów, a ponieważ wiele z nich opiera się na podobnym schemacie, wobec czego ułatwią Ci one ich późniejsze rozwiązywanie.
Odpowiednie nastawienie to główny klucz do sukcesu. Bądź, więc przygotowany na to, że podczas sesji będziesz uczestniczył w wielu różnorodnych zadaniach, które niekiedy mogą być dla Ciebie nawet zaskakujące. Dodatkową trudnością będzie duża zmienność sytuacji i presja czasu. Postaraj się jednak nie traktować AC w kategoriach trudnego egzaminu, ale jako okazję do sprawdzenia się i udowodnienia własnych umiejętności.
Zadania podczas AC konstruowane są w oparciu o wymogi konkretnej organizacji, dlatego warto ją wcześniej poznać. Co wiesz o firmie, jej działalności, produktach i rynkach zbytu? Wyszukaj informacji o jej kulturze, misji i wartościach, którymi się kieruje.
Nie ważne, czy dopiero aplikujesz na stanowisko w firmie, czy marzysz o awansie, postaraj się zrozumieć, jak wygląda profil pożądany na to stanowisko. Przeanalizuj opis stanowiska, o które się ubiegasz. Jakie są główne zadania? Gdzie są trudności? Z pomocą jakich kompetencji możesz dowieść, że jesteś idealną osobą na to stanowisko?
Sesja Assessment Center to wiele, różnorodnych zadań, które wymagają koncentracji i dużego wysiłku intelektualnego. Dlatego wyśpij się dobrze, a w dniu sesji postaw na pożywne i sycące śniadanie. Zrób wszystko, aby w trakcie sesji być w pełni swoich sił fizycznych i intelektualnych.
Ponieważ stres może osłabić Twoją efektywność, ważne jest, aby zachować spokój przed i podczas sesji oceny. Chociaż łatwiej to powiedzieć niż zrobić, istnieje kilka technik odprężania, które mogą pomóc Ci szybko się uspokoić, gdy poczujesz się zestresowany . Na przykład badania wykazały, że ćwiczenia oddechowe skutecznie zmniejszają napięcie. Warto również wykonać rano lekkie ćwiczenia, które wyzwolą dodatkową energię. Jeśli wcześniej przygotujesz sobie strategię, będziesz mógł wykorzystać ją w stresujących momentach w trakcie ćwiczeń bądź wywiadów.
Świetnym sposobem na budowanie pewności siebie jest wizualizacja siebie, jak przechodzisz sesje oceny i radzisz sobie cudownie. Szczegółowe wizualizacje mogą pomóc Ci poczuć, że naprawdę czegoś doświadczasz, a wizualizacja siebie, jak dobrze sobie radzisz, jest sposobem na „ćwiczenie” sukcesu w sposób, który faktycznie może pomóc Ci osiągać lepsze wyniki.
Wybierz wygodne, komfortowe ubrania, w których wiesz, że dobrze wyglądasz i czujesz się pewnie. Nie zapominaj jednak, że AC to kolejny etap rekrutacji i dlatego Twój strój powinien być schludny oraz dopasowany do kultury organizacji, do której aplikujesz.