Na liście trudnych pytań w rozmowie kwalifikacyjnej: „Dlaczego mamy cię zatrudnić?” jest prawdopodobnie wysoko w rankingu, jeśli nie na szczycie. Takie pytania naprawdę mogą Cię wyeliminować z gry, szczególnie jeśli wcześniej nie przygotujesz się na nie.
Pytanie to można również zadać inaczej:
Powyższe pytania nie pojawiają się zwykle podczas pierwszej rozmowy, która zazwyczaj koncentruje się na ogólnych kwestiach takich jak doświadczenie, kwalifikacje zawodowe, umiejętności. Pytanie „Dlaczego mamy Cię zatrudnić?” pojawia się najczęściej na następnym etapie rozmów, kiedy rekruter zawęża krąg kandydatów do tzw „short list” (krótka lista kilku najlepszych kandydatów).
Ten rodzaj pytania z perspektywy rekrutera ma kilka celów:
Odpowiedź na to pytanie jest jednym z momentów „być albo nie być” podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dlaczego?
To pytanie jest najlepszą okazją, aby udowodnić, że jesteś najlepszym kandydatem do tej pracy. Kluczem jest odkrycie, czego naprawdę szuka pracodawca, abyś mógł powiedzieć, dlaczego jesteś najlepiej dopasowany do tej roli. Ponieważ będziesz konkurować z wieloma doświadczonymi profesjonalistami, musisz wyjaśnić, dlaczego jesteś najlepszy.
Oto kwestie, które możesz poruszyć odpowiadając na to pytanie:
Obojętnie, jaką strategię przyjmiesz powinna ona dążyć do przekazania następujących komunikatów:
Taktyka 1
Jednym z najlepszych sposobów, aby odpowiedzieć na to pytanie, jest sporządzenie krótkiej listy wszystkich swoich zalet i utworzenie wypowiedzi, która wskaże pozytywne aspekty, które wniósłbyś do nowego stanowiska pracy.
Odpowiadając, najpierw wybierz jedno z stawianych wymagań, a następnie połącz je ze swoimi mocnymi stronami podając konkretny przykład (historię sukcesu). Schemat może wyglądać następująco: ponieważ wykonałeś XYZ w swojej ostatniej pracy, oto jak możesz zrobić XYZ w nowej pracy. Pokaż im, dlaczego jesteś najlepszym wyborem. Podziel pozostałe wymagania dotyczące stanowiska na fragmenty i dalej kontynuuj w ten sposób swoją wypowiedź.
Taktyka 2
Jednym ze sposobów jest odpowiedź na odwrócone pytanie i podkreślenie w ten sposób swojej mocnej strony. Wybierz wartość bądź kompetencję, która będzie pozytywnie postrzegana w kulturze firmy lub konkretnej roli. Przyjmijmy, że to będzie samodzielność działania. Możesz wtedy powiedzieć przekornie „Nie zatrudniaj mnie, jeśli szukasz kogoś, kto biernie czeka na wytyczne kierownictwa z instrukcją, jak ma wykonywać zadania. Pracuję efektywniej, gdy otrzymuję jasny cel z określeniem oczekiwanych rezultatów, a sam posiadam swobodę w określeniu, jakie działania podjąć dla najlepszego wykonania tego zadania.”
Istnieje kilka prostych kroków, które mogą pomóc przygotować się do przekonania pracodawcy, że „różnisz się”:
Bez względu na to, jaką przyjmiesz taktykę pamiętaj, że pracodawcy kochają zmotywowanych pracowników !!