Jednym z momentów rozmowy rekrutacyjnej, który może stworzyć nieprzyjemną atmosferę, jest sytuacja, gdy rekruter chce, aby kandydat opowiedział o swoich słabościach. Bez wątpienia to pytanie frustruje większość osób, ponieważ rekruter tak naprawdę chce, abyś dał mu powód, dla którego nie powinien Cię zatrudnić …
To popularne w rozmowach rekrutacyjnych pytanie pojawia się niekoniecznie dlatego, że rozmówcy chcą cię zestresować, ale mogą być zainteresowani usłyszeniem (lub zobaczeniem) kilku rzeczy:
Pamiętaj, że Twoi rozmówcy mogą być zainteresowani nie tylko samą treścią odpowiedzi, ale również obserwowaniem Twojej mowy ciała, gdy odpowiadasz na to podchwytliwe pytanie.
Dobra odpowiedź na pytanie „Jakie są twoje słabości?” może dać Ci przewagę nad innymi kandydatami i zdecydować, czy zostaniesz zaproszony na kolejną rozmowę kwalifikacyjną bądź zatrudniony.
Zawsze odpowiadaj na pytania w pozytywny sposób. Unikaj nakłaniania rekrutera do negatywnego myślenia. Odpowiadając na każde pytanie, również na to, demonstruj swoim przekazem optymistyczne podejście i entuzjazm – dwie ważne cechy, które powinieneś zademonstrować podczas rozmów rekrutacyjnych.
Nie próbuj przekonywać rozmówców, że nie masz słabych stron. Niektórzy rekruterzy bądź pracodawcy mogą postrzegać to jako przejaw arogancji, ponieważ nie potrafisz dostrzec w sobie żadnych wad. Gorzej jednak jeśli uznają, że brak Ci cywilnej odwagi bądź uczciwości.
Z drugiej strony to, dążenie do szczerości w rozmowie kwalifikacyjnej, nie oznacza, że kandydat ma być naiwny i powinien ujawniać rozmówcom swoje kluczowe słabe strony, która najprawdopodobniej zdyskwalifikują go jako kandydata na stanowisko, o które się ubiega.
Opcja 1: Omów mniej istotne umiejętności
Jedną z taktyk opracowania odpowiedzi na to pytanie jest przeanalizowanie kluczowych umiejętności i mocnych stron wymaganych na stanowisku, na które aplikujesz, a następnie wybór rzeczywistej słabej strony, która nie jest krytyczna do odniesienia sukcesu na tym stanowisku lub jest niezwiązana z tą pracą.
Opcja 2: Wymień słabą stronę, o której rekruter już wie
Zdarza się, że brak nam wymaganego doświadczenia, bądź wykształcenia. Można o nich wspomnieć równocześnie wskazując na swoje mocne strony, które będą niwelowały „słabości” bądź zadeklarować gotowość do samodoskonalenia i zdobycia odpowiednich kwalifikacji.
Opcja 3: Wspomnij o doskonaleniu swoich kompetencji
Inną opcją jest omówienie umiejętności, które poprawiłeś w trakcie poprzedniej pracy lub nad którymi aktywnie pracujesz obecnie. To pokaże rekruterowi, że jesteś samoświadomy i zaangażowany w samodoskonalenie.
Jeśli używasz tej strategii, pamiętaj, aby nie wspominać o czymkolwiek, co poprawiłeś a co jest kluczowe dla stanowiska, o które się ubiegasz, nie chcesz bowiem, aby Twoje kwalifikacje do pełnienia tej roli zostały zakwestionowane.
Oto jak sformułować odpowiedź:
To pokazuje nie tylko, że jesteś osobą uczciwą, ale również dojrzałą, która potrafi wskazać obszary wymagające poprawy i aktywnie poszukuje sposobów na rozwój.
Opcja 4: Zamień negatyw na pozytyw
Ta technika znana jest od lat i często jest skuteczna. Dla niektórych jednak może okazać się pułapką. Stwierdzenie typu „czasami myślę, że jestem zbyt wielkim perfekcjonistą” może zapalić u rozmówcy czerwone światło. Po pierwsze, podana informacja nie sprawia, że wyróżnisz się na tle innych, ponieważ wielu kandydatów stosuje tą technikę. Po drugie, rekruter jest mądrzejszy niż myślisz i szybko zdemaskuje Twoją manipulację.
Nie doradzamy również stosowania słynnej taktyki mówienia o swojej słabości jako o sile. Rekruterzy znają te gotowe odpowiedzi i ich nie lubią. Mogą zwrócić Ci uwagę, że mówisz o mocnych stronach i poprosić o podanie innego przykładu.
Pewnym wyjściem z tej sytuacji może być wymienienie słabości, którą można uznać za pozytywne nastawienie na przykład: nie umiem pogodzić pracy z życiem osobistym. „Kocham moją pracę, ale często zaniedbuję przez to moją rodzinę. Zdarza się, że pracuję 12 godzin dziennie. Teraz uczę się zarządzania czasem, tak by zachować zdrowy balans między życiem zawodowym i prywatnym.”
Przygotowanie się z wyprzedzeniem na to pytanie to dobre wykorzystanie czasu przed rozmową kwalifikacyjną. Nawet jeśli ono nie padnie, da Ci świadomość tego, jak chcesz się rozwijać w przyszłości. Dzięki temu będziesz w stanie pewnie odpowiedzieć na wiele typowych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej .
Poniższe pytania pomogą Ci na stworzenie własnej listy „słabości” osobistych i zawodowych, którą możesz wykorzystać do skonstruowania swojej odpowiedzi.
Niezależnie od tego, jaką przyjmiesz strategię odpowiedzi na pytanie „Jaka jest Twoja największa słabość?” pamiętaj, aby przekonać rozmówcę, że jesteś świadomy tej cechy i nie dopuścisz do sytuacji aby negatywnie wpływała na Twoje wyniki.