Według danych World Economic Forum, nowa technologia mogła spowodować zniknięcie ponad 70 mln miejsc pracy w zeszłym roku. Chociaż te dane niepokoją na rynku pracy są jednak zawody najmniej zagrożone konkurencją ze strony sztucznej inteligencji oraz zawody, które nigdy nie zostaną przez nią zastąpione.
Badacze z Brookings Institution w styczniu 2019 roku opublikowali raport pt. „Automation and artificial Intelligence. How machines are affecting people and places. Opracowanie miało na celu wytypowanie zawodów o największym potencjalne automatyzacji, który w przyszłości może spowodować zastąpienie człowieka przez maszynę. Poniżej przedstawiamy 3 wskazane zawody.
Sztuczna inteligencja i maszyny programowane przejmują rolnicze prace, szybciej niż można przypuszczać. Według badaczy szansa na pełną automatyzację rolnictwa wynosi 60%. Szacunki są jak najbardziej prawdopodobne, ponieważ już teraz można nabyć samosterujące narzędzia rolnicze, które pozwalają na przyspieszenie procesu globalnej automatyzacji na rozległych farmach. Automatyzacja z pewnością obejmie nie tylko drobne narzędzia, lecz również ciężki sprzęt np. ciągniki. Australijskie i Kanadyjskie startupy skupiają się na opracowaniu w pełni automatycznych maszyn, które będą w stanie sadzić, pryskać, a następnie zbierać plony. Wszystkie te czynności będą realizowane bez kierowcy.
Według World Economic Forum bardzo możliwe, że sztuczna inteligencja zastąpi osoby pracujące w księgowości. Osoby na takich stanowiskach zajmują się analizą danych, a z uwagi na charakter pracy bardzo często wiele zadań jest rutynowych tj. księgowanie faktur. Obecnie wiele firm wprowadza oprogramowania w swoich działach księgowości, które pozwalają na zautomatyzowanie procesów. Przykładem jest QuickBooks, FreshBooks i pakiet księgowości Microsoft Office. Jako podatnicy również możemy poczuć postępująca automatyzację w dziedzinie rachunkowości – chociażby w kwestii rozliczania PIT. Od 2019 roku deklaracje podatkowe można wygodnie rozliczyć w internecie, wykorzystując system „Twój e-Pit”.
Samochód autonomiczny to określenie od kilku lat popularyzowane przez Elona Muska – przedsiębiorcę, miliardera i założyciela globalnych firm tj. PayPal, Tesla czy SpaceX. To właśnie on rozpoczął testowanie w pełni zautomatyzowanych samochodów poruszających się bez udziału kierowcy. Niewykluczone zatem, że takie pojazdy będą samodzielnie dostarczać zamówiony towar. Pojawiły się również pierwsze przypadki zastępowania kurierów dronami i robotami, a testy zakończyły się sukcesem. Do 2024 roku nastąpi w tej branży jednak wzrost zatrudnienia o 5%. Pełna automatyzacja tego zawodu zatem nie nastąpi tak szybko.
Sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał w kontekście dalszego rozwoju ludzkiego, jednak według ekspertów nie będzie ona w bliskiej przyszłości ani kreatywna, ani empatyczna. Dodatkowo nie będzie zdolna do planowania strategicznego oraz realizacji zadań, w których jest niezbędna precyzja oczu i rąk. Dlatego osoby na poniższych stanowiskach mogą spać spokojnie.
Stanowiska dyrektorskie i kierownicze zajmują osoby wykazujące cechy przywódcze, i które umieją budować relacje interpersonalne, stosować określone strategie biznesowe, realizować interesy firmy, negocjować i motywować pracowników do działania. Zazwyczaj takie zawody wymagają koordynacji nie tylko projektów, lecz także całych zespołów. O ile sztuczna inteligencja może zarządzać wydajnością, o tyle wszystkich kompetencji, jakie pełnią dyrektorzy i kierownicy jeszcze przez wiele lat nie będą w stanie wykonywać roboty.
Architekci, projektanci instalacji sanitarnych, projektanci instalacji elektrycznych mogą czuć się bezpieczni. Zawody z uwagi na swoją specyfikę wiążą się z ogromną odpowiedzialnością społeczną. Co więcej, projektanci muszą wykazywać się ogromną wiedzą i kreatywnością, aby stworzyć projekty zgodne z oczekiwaniami klientów. Takich cech, póki co, na pewno nie osiągnie sztuczna inteligencja.
Popyt na mieszkania i domy wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, dlatego doradcy ds. nieruchomości nie narzekają na brak pracy. Sztuczna inteligencja również wkroczyła do ich branży. Od 2020 roku działa portal „Ada.place”. To polski system informatyczny, który pozwala analizować dane dotyczące nieruchomości. Takie narzędzie jest jednak traktowane jako udogodnienie. Doradca ds. nieruchomości to zawód w dużej mierze, polegający na kontakcie z klientami. Osoba na tym stanowisku musi być kreatywna, znać potrzeby klientów, monitorować – często zmieniający się bardzo dynamicznie – rynek nieruchomości i mieć ogromną wiedzę o tej branży. To wszystko sprawia, że specjaliści ds. nieruchomości są niezastąpieni, a ich zawodu nie przejmą maszyny dopóki na decyzję będą miały wpływ relacje i zaufanie.
Twój zawód może być przejęty przez sztuczną inteligencję? W Landoor Consulting prowadzimy rekrutacje dla branży budowlanej, energetycznej i nieruchomości, a więc w sektorach, które nigdy nie poczują konkurencji ze strony maszyn. Sprawdź nasze oferty pracy i dołącz do grona osób, które nie muszą się martwić o przyszłość swojego zawodu. Zapraszamy do kontaktu!