Wzrost inflacji, „quitte quitting” i wypalenie zawodowe – to zagadnienia, o których było szczególnie głośno na rynku pracy w 2022 roku. Co przyniesie rok 2023? Poznaj 3 największe zmiany, jakie będą miały miejsce na rynku zatrudnienia w tym roku.
W 2020 roku, gdy rozpowszechniał się wirus covid-19 pomysł przejścia na tryb zdalny wydawał się wręcz abstrakcyjną myślą. Szybko okazało się jednak, że forma pełnienia obowiązków zawodowych, wygodnie z domu, przynosi wiele korzyści zarówno dla pracodawcy, jak i pracowników.
I tak oto wcześniejsza konieczność pełnienia obowiązków zawodowych w miejscu zamieszkania, obecnie jest postrzegana jako udogodnienie coraz częściej oferowane ze strony pracodawców przy zatrudnianiu nowych pracowników. Potwierdzają to, chociażby oferty pracy z 2022 roku, w których pracodawcy w wielu przypadkach oferowali pracę hybrydową lub całkowitą pracę online.
Przyzwyczajanie pracowników do trybu zdalnego zaowocowało oczekiwaniami pracodawców do uregulowania pełnienia takiej formy pracy w prawodawstwie. Chociaż minęło wiele miesięcy od deklaracji rządzących, to możemy liczyć na konkretne efekty.
W dniu 7 kwietnia 2023 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy. Pozwolą one wnioskować pracownikowi o możliwość wykonywania czynności zawodowych całkowicie lub częściowo w trybie zdalnym. Nowe przepisy w ustawie będą między innymi nakładały obowiązek zapewnienia przez pracodawcę wszelkich materiałów i narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy online.
Więcej na temat nowej ustawy dowiecie się z naszego kolejnego artykułu blogowego. Obserwujcie naszego bloga, a z pewnością nic Was nie ominie!
W tym roku pracownicy na umowę o pracę mogą liczyć na dwie podwyżki płacy minimalnej. Pierwsza podwyżka miała miejsce już na początku roku. Dzięki niej minimalne wynagrodzenie wzrosło do 3490 złotych brutto. Druga podwyżka będzie miała miejsce w lipcu. Ponowna korekta wynagrodzenia podniesie minimalną płacę do poziomu 3600 złotych brutto.
Taki wzrost jednak niesie za sobą konsekwencje. Wielu ekonomistów szacuje, że waloryzacja emerytur i rent oraz szybsze podniesienie płacy minimalnej, niż przewiduje to ustawa, może spowodować jeszcze większą inflację. W lutym według Głównego Urzędu Statystycznego inflacja wzrosła do 18,4%.
Pracownicy, jednak nie powinni się obawiać. Z powodu poziomu inflacji wiele firm zwiększyło swój budżet na 2023 rok dla nowych i stałych pracowników. Osoby poszukujące wymarzonej pracy mogą zatem spodziewać się ofert proponujących większe wynagrodzenie, niż w ubiegłym roku.
Chociaż i w tym roku będzie tradycyjnie bardzo duże zapotrzebowanie na informatyków, to okazuje się, że na brak ofert pracy nie będą również narzekać szczególnie dwa zawody. Według instytucji EURES (ang. European Employment Services) na rynku w 2023 roku będzie zapotrzebowanie na operatorów maszyn i elektryków. Wzrost zatrudnienia na stanowisko operatora maszyn jest niewątpliwie związany z dalszym rozwojem sektora budowlanego, natomiast elektrycy będą poszukiwani zwłaszcza przez firmy, które funkcjonują w sektorze odnawialnych źródeł energii.
W Landoor Consulting zajmujemy się profesjonalną rekrutacją dla branży budowlanej, energetycznej i nieruchomości. Jeśli szukasz satysfakcjonującej pracy, koniecznie sprawdź nasze najnowsze oferty pracy. Zapraszamy do kontaktu.