Utrata pracy i okres pozostawania bez pracy może mieć wiele negatywnych skutków – wiąże się on ze stresem, niepewnością czy też niepokojem związanym z brakiem stałych dochodów. Często również pojawiają się pytania dlaczego? Jak podają badania – utrata pracy znajduje się na trzeciej pozycji w rankingu najbardziej stresujących sytuacji w życiu człowieka. Wyprzedza ją tylko śmierć osoby bliskiej i rozwód. Budzi zatem skrajne emocje i podobnie, jak w przypadku borykania się z utratą kogoś bliskiego, obserwujemy kolejne fazy reakcji na stratę.
Ale nie o tej stronie chcemy pisać. Jest też druga strona tej sytuacji – zmiana pracy. Zmiana nawet ta wymuszona okolicznościami może być szansą dla nas, zdefiniowania swoich umiejętności i możliwości, zmiany dotychczasowej ścieżki zawodowej lub odkrycie zupełnie nowych możliwości.
Z własnych obserwacji widzimy, że dla wielu ludzi zwolnienie to nie koniec świata, ale nadzieja na nowe otwarcie. Wielu z nas męczy się w swojej pracy, ale nie ma odwagi jej zmienić – potrzebny jest bodziec z zewnątrz, niestety czasem tak nieprzyjemny jak wypowiedzenie. Gdy minie pierwszy szok i pogodzimy się z faktem utraty pracy, zaczyna się nowy etap – wstępuje w nas motywacja, czasami nawet optymizm wobec tej zmiany i cieszymy się nowymi możliwościami, jakie są przed nami.
W kolejnych artykułach postaramy się przybliżyć krok po kroku wszystkie etapy projektu poszukiwania pracy – mamy nadzieję, że udostępnione przez nas informacje będą pomocne nie tylko tym, którzy aktywnie poszukują nowych możliwości zawodowych, ale także tym, którzy zastanawiają się nad zmianą i chcą się do niej jak najlepiej przygotować.
Natomiast jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie zmiany pracy, określenia swoich umiejętności i nowych możliwości, zweryfikowania swojego profilu zawodowego oraz kompleksowego przygotowania do procesu rekrutacyjnego zgłoś się do nas: Landoor Consulting.
Świat rekrutacji i poszukiwania pracy stale ewoluuje, a wraz z nim zmieniają się oczekiwania dotyczące zawartości i prezentacji Curriculum Vitae..
Skutki pandemii wywołanej wirusem covid-19, rosnąca inflacja, współczesne życie przepełnione stresem i wyścigiem z czasem – między innymi te czynniki..
Na myśl o czwartkowych bananach robi Ci się słabo - nie pomaga już nawet wachlowanie się kartą sportową. Twój biurowy..
Spowolnienie gospodarcze, najwyższa od dziesiątek lat inflacja, a co za tym idzie dramatyczny wzrost kosztów w wielu branżach sprawiają, że..
Wzrost inflacji, „” i – to zagadnienia, o których było szczególnie głośno na rynku pracy w 2022 roku. Co przyniesie..
Współczesny rynek pracy m.in. w branży budownictwa, nieruchomości i energetyki jest niezwykle konkurencyjny. Taka sytuacja wymusza konieczność merytorycznego przygotowania się..
Maszyna parowa, elektryczność, komputery, internet – to wynalazki stuleci, które odmieniły życie naszej cywilizacji. Już wkrótce trwający postęp technologiczny może..
W ostatnich latach wiele się mówi o konieczności zachowania zdrowej równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Zachowanie poprawnej relacji między..
Na rynku pracy zachodzi wiele zjawisk. Jednym z nich jest wypalenie zawodowe, dotykające osób w każdej branży. Przewlekły stres, niskie..
Otrzymanie oferty pracy od potencjalnego pracodawcy niewątpliwie należy rozpatrywać w kategoriach sukcesu. Jednak to, czy praca rzeczywiście spełni nasze oczekiwania..
Poniższe wskazówki nie mają na celu podania „na tacy” konkretnych rozwiązań zadań i testów, ale poprawę naszego funkcjonowania i samopoczucia..
Przygotowanie Dowiedz się więcej o firmie i profilu stanowiska. Prześledź, jak dotrzeć na miejsce lub sprawdź komputer i połączenia online. ..
Procesy rekrutacyjne bywają długie i bardzo kosztowne. Praktyka pokazuje, że samo CV i rozmowa kwalifikacyjna to zdecydowanie za mało, aby..
Sukces firmy budują ludzie. Dlatego dobrze dobrany zespół jest na wagę złota. Niestety znalezienie właściwych pracowników staje się ogromnym wyzwaniem..
Rozmowa kwalifikacyjna – jak się przygotować? Rozmowę kwalifikacyjną można uznać za okazję do „sprzedania się” potencjalnemu pracodawcy. Przygotowanie do niej..
Dla większości z nas wybór kariery nie jest łatwym zadaniem. Trudno jest zdecydować, co chcemy robić przez resztę życia. Niektóre..
Większość osób, które właśnie kończą pisać swoje CV, najchętniej od razu chciałaby je wszędzie porozsyłać. Jednak poświęcenie dodatkowego czasu na..
Proces poszukiwania nowych wyzwań to ważny projekt życiowy, którym to Ty zarządzasz, ustalasz cele, planujesz konkretne działania, ustalasz kolejne etapy..
Decyzja odnośnie opuszczenia obecnego pracodawcy oraz przejście do nowej firmy nie należy do najłatwiejszych, szczególnie w przypadku, gdy w danej..
Znalazłeś fajną ofertę pracy, wysłałeś CV i dostałeś zaproszenie na rozmowę. Póki co wszystko idzie jak po maśle. Co zrobić,..
W CV lub liście motywacyjnym, lepiej unikać niektórych terminów. Szczególnie gdy są niejasne, mało precyzyjne lub zbyt „pochwalne”. Zrezygnuj ze..
Napisanie pierwszego CV to wyzwanie, przed którym staje każdy młody człowiek, chcący wejść na rynek pracy. Jak napisać swoje pierwsze..